راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • معرفی سایت  
 • تعداد بازدید : 1083   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • 1. نگاه عمدة این سایت به طلاب مبتدی است و عمده‌ترین مخاطب آن را این گروه از طلاب تشکیل می‌دهند. این سایت به‏غرض اعطای بینش کلی نسبت به هویت طلبگی و راهنمایی در برنامه‏ریزی صحیح، به‏ مخاطبان ارائه شده‏است. در ضمن، به اصلاح پاره‏ای از تصورات، مفروضات و انتظارات پیشین طلبه ـ که ناشی از آشنایی سطحی با حوزه است ـ می‏پردازد.

  2. علاوه بر طلاب مبتدی همة کسانی که به شناخت ماهیت حوزه و دریافت انگارة کلی از فعالیت‏های طلبگی علاقه دارند به ویژه دانش‏آموزان دبیرستانی که در انتخاب میان حوزه و دانشگاه به کسب اطلاعات جامع و دورنمای آینده خود نیاز دارند، دانشجویان و نیز پدران و مادران و خانواده‏های طلاب جوان که علاقه‏مندند اجمالاً در فضای کاری فرزندان خود قرار گیرند، از این سایت بهره‏ای خواهند داشت.

  3. اینها مخاطبان اولیة این سایت هستند که مستقیما از آن بهره می‌گیرند. اما بسیار امیدواریم که علاوه بر این گروه، اساتید و اندیشمندان نیز از عنایت به محتوای این سایت دریغ نکنند و آنرا با اصلاح و نقد و نظر خود مورد لطف قرار داده و ارتقا بخشند؛ اساتید و مربیانی که در مقام مشاوره تربیتی یا هدایت تحصیلی طلاب قرار دارند و نوعی مرجعیت فکری یافته‌اند که قول و فعل و تقریر آنها برای طلاب جوان، جهت‌بخش و امیدآفرین و انگیزه‌ساز است و بعضا صاحبِ سخنِ پرورده، مقاله یا کتابی در این زمینه نیز هستند. نگارندگان علاقه‌مندند گفتگوهای خود با طلاب مبتدی را در منظر عالمان و بزرگان قرار دهند و دقت و استحکام و توانایی خود را در این مسئولیت مهم محک بزنند و با موشکافی و سخت‌گیری مورد ارزیابی قرار گیرند و افتخار خواهند کرد اگر این اثر قابلیت مباحثه میان اندیشمندان را پیدا کند و توانسته باشد باب گفتگوی جدی پیرامون مهم‌ترین مسائل زندگی طلاب جوان را ـ که به واقع سرمایه‌های ارزشمند امت اسلامی و ذخایر بی‌نظیر خدمت به دین هستند ـ باز کرده باشد و عزم تأمل جدی در این زمینه را شعله‌ورتر ساخته باشد.

  1.  

  4. نگارنده که همچنان خود را جوان می‌پندارد سال‌ها است که با طلاب جوان زندگی کرده و با عناوین و مسئولیت‌های مختلف (تدریس و مشاوره و سرپرستی و.. .) از نزدیک در معرض گلایه‌ها، ابهام‌ها، حیرت‌ها، پرسش‌ها و دردهای آنان قرار داشته و تلاش کرده که با ارتباط سازنده و بیان گویا، منطقی، صریح و قانع کننده آنها را با بایسته‌ها و هنجارها و نیز کاستی‌ها و مشکلات آشنا سازد، فرصت‌ها و قوت‌ها و نیز تهدید‌ها و ضعف‌ها را بنمایاند و شور و حرکت و امید و آمادگی و آگاهی و توانمندی در آنان بیافریند. با این همه خود را در ابتدای راه و سزاوار دستگیری و راهنمایی می‌بیند و از همه دلسوزان و آگاهان در این مورد استمداد می‌طلبد.

  5. محتوای این سایت به سبک مقالات علمی یا پایان‏نامة پژوهشی پدید نیامده، بلکه بیشتر در صدد انتقال پیام به مخاطب اصلی، در قالبی متناسب با دانش او بوده است. به همین جهت علی‏رغم لکنت سنگین و عدم برخورداری از ذائقة سرشار هنری از مثال و تمثیل و توضیح و تفصیل، پرهیز نکرده و در استعمال واژه‏ها و گزاره‏ها، صرفه‏جویی را نپسندیده و این چگونگی را عاملی برای بلاغت کلام یافته است.[1]

   


  [1]. بلاغت كه به معنی رسایی پیام و كلام است، امروزه منحصر در تشبیه و استعاره و مجاز و كنایه نیست. طرح‏ها، نمودارها، تصاویر، جداول، تقسیم‏بندی‏های درختی، ذكر خلاصه بحث، برجسته كردن واژه‏ها و جملات مهم، و ویرایش دقیق متن نیز در بلاغت كلام مؤثر است.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %19
  تعداد آراء :
  5
  امتیاز شما :