راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • راه و رسم طلبگی  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوری  
 •  فهرست کتاب
 • جلد دوم (چاپ اول - توضیح: در چاپ دوم کتاب به صورت یک جلدی چاپ شده)

  مقدمه

  حوزه‏های علمیه شیعه همواره کانون تربیت نخبگان و فرزانگانی بوده است که رسالت پاسداری از معارف اسلامی و انتشار آن را در طول اعصار و قرون بر دوش داشته‏اند. دانشمندانی که با سلاح علم و قلم و کلام به احیا و اصلاح جوامع انسانی همت گمارند و واسطة فیض دریافت پیام خدا و کسب معرفت و بصیرت گردند.

  آیین آسمانی اسلام که با ندای «اِقرَأ بِاسمِ رَبّک الّذی خَلَقَ» بر کرة خاکی فرود آمد، چنان بر تربیت این مرزبانان اعتقادی و مربیان انسانیت ارج نهاد که به اندک زمانی وجهة غالب اجتماع اسلامی، وجهة علم‏آموزی و دانش‏پژوهی گشت و در دامان گستردة آن، حوزه‏های پررونق علمی و دانش‏های فراوان اسلامی پدید آمد. قرآن کریم خود بنیانگذار حوزه‏های اسلام‏پژوهی و اسلام‏گستری بود و فرمان «لِیتَفَقَّهوا فِی الدّینِ وَ لِینذِروا قَومَهُم إذا رَجَعوا إلَیهِم» صادر کرد. پیام‏آور این کتاب، دانشمندان دینی را مثال ستارگان آسمان دانست که بدان‏ها تاریکی‏ها زدوده می‏شود[1].

  امیرمؤمنان‏ در خطاب معروف خود به کمیل هر آن کس را که نه دانشمند ربانی و نه دانش‏آموزِ در راه رستگاری باشد، فرومایه‏ای ناچیز می‏شمارد که به هر بانگی و با هر بادی به سویی روان گردد.[2]

  حوزة علمیه مرکز پرورش آن دانشمندان ربانی است و طلبه همان آموزنده و جوینده‏ای است که در مسیر «شدن» قرار گرفته است. طلبة امروز رهبر دینی و پیشوای فکری فردای جامعه است و گنجینه‏ای در اختیار دارد که بهره‏مندی از آن معماری «تمدن بزرگ اسلامی» را در جامعة جهانی ضمانت می‏کند.

  آنان که معنای عمیق انتظار را به خوبی آموخته‏اند و چشم به راه پیدایش آن فردای تابناک در جهان غم‌زدة امروزند، تربیت این نخبگان و فرزانگان و مصلحان اجتماعی را جز از حوزه‏های علمیه و از سیمای همین طلبه‏های امروز سراغ نمی‏گیرند.

  بی تردید تلاش برای پرورش جامع طلاب و خدمت به فرایند رشد و تعالی آنان، مسیر آن آرمان جهانی را هموار می‌سازد و آن افق تابناک را نزدیک‌تر می‌سازد.

  مقالاتی که در این مجلد ارائه می‌شود گرچه نظام و انسجام روشنی ندارد و تنها به عنوان ضمائمی برای جلد اول به شمار می‌رود، اما همه مسائل مربوط به عالم طلبگی و ناظر به نیازهای طلاب جوان است و امید آن می‌رود که جلد اول را تکمیل و ترمیم سازد. این مقالات پیش‌تر در برخی نشریات نیز منتشر شده بود.

   


  [1]. قالَ النّبیّ‌: انّ مَثَلَ العُلماءِ فی الارضِ کَمَثَلِ النّجومِ فی السّماءِ یُهتَدی بِها فی ظُلُماتِ البَرّ وَ البَحرِ. الحیاه ج2،‌ ص 276.

  [2]. قالَ عَلیّ‌: النّاسُ ثَلاثَه فَعالمٌ رَبّانیّ،‌ وَ مُتَعَلّمٌ عَلی سَبیلِ نَجاهٍ وَ هَمَجٌ رَعاعٌ. نهج‏البلاغه، حكمت 147.

  • تعداد رکورد ها : 97
  017