راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • علم دیگر  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوری  
 • تعداد بازدید :  
 • 7927  
 •  فهرست کتاب
 • مقدمه
     اندازه وجود ما انسان‏ها
     غایت خلقت انسان
     علم: کشف حقایق خارجی
     حقایق عالم: ظاهر و باطن
     نسبت ظاهر و باطن جهان
     حقیقت علم
     مراتب شناخت
     جایگاه علم حقیقی
     نمونه‏هایی از روابط غیبی

   

   

   

   

  مقدمه

  انسان در دالان بلند تاریخ همیشه به دنبال کشف حقیقت بوده است. دیدن و دانستن و فهمیدن آرزوی دیرین همه انسان‏ها است. همه آدمیان در مقابل علم و در مقابل اهل دانش به صورتی کاملاً طبیعی و در عین حال ناخودآگاه کرنش می‏کنند. عالمان همواره در میان انسان‏ها محترم و موجّه بوده‏اند. منابع دین اسلام از آیات قرآن کریم و روایات امامان معصوم‏علیهم السلام به صراحت و مکرر اهمیت «علم» را گوشزد کرده و به علم‏آموزی و دانش‏اندوزی سفارش کرده‏اند. تأسیس حوزه‏های علمی مومی و تخصصی از آغاز پیدایش اسلام بر پایه همین سفارش‏ها و فرمان‏ها بوده است. محیط جامعه اسلامی دائما از نشاط علمی برخوردار بوده و در میان خود دانش‏مندان و فرزانگان فراوان پرورده است و بر اثر این نشاط علمی تا سالیان دراز بر فراز قله‏های دانش و ارزش قرار داشته است. امروز نیز راز موفقیت دنیای اسلام و تشکیل تمدن بزرگ اسلامی در بازگشت به دانش نهفته است.

  ذخایر معرفت اسلامی علاوه بر صورت معروف دانش که همگان از آن آگاه و با آن آشنایند، سخن از دانشی دیگر و صورتی برتر به میان آورده و بدین‏ترتیب ذهن‏ها و دل‏ها را مشتاق کشف آفاقی فراتر ساخته است. دریافت این دسته از آیات و روایات و درک کامل محتوای آن با دشواری روبه‏رو است. گویا زبان این عبارات زبان مأنوس و مألوف ما نیست و در برخود آغازین ابهام و غرابت و پیچیدگی سخت نمایان است. مؤلف در این اثر کوشیده است تا با بیان مقدمات لازم و استفاده از مثال و تمثیل از این دشواری فروکاهد و تفسیر ساده‏ای از این دسته عبارات ارائه دهد.

  گرچه مؤلف در این نوشتار رسالت ابتدایی خود را توصیه‏های اخلاقی و معنوی ندانسته است، اما بدون تردید آشنایی با مفاهیم ماورایی و آفاق فراطبیعی شوق و طراوتی وصف‏ناپذیر برای حرکت و انگیزشی فراوان برای رفتن و شدن در اعماق جان‏ها پدید می‏آورد.

  اداره تهذیب و تربیت مدارس علمیه قم در راستای رسالت علمی و عملی خود این اثر را به طلّاب علوم دینی و جامعه اندیشوران و دانشیان تقدیم می‏دارد و از خداوند منّان توفیق دانش‏جویی و معناگرایی برای همگان خواستار است.

   اداره تهذیب و تربیت

   --

  علم و دانش در میان ما انسان‏ها، به خصوص در جوامع اسلامی، همواره محترم شمرده شده و توصیه به دانش آموزی از گهواره تا گور، در آموزه‏های دینی و ادبیات کهن ما فراوان یافت می‏شود. علاوه بر این، هر ملّتی برای قرارگرفتن در مسیر رشد و تکامل و پیشرفت مادی و معنوی، به جهاد علمی و کوشش فکری نیازمند است. در میان ما، هرگاه سخن از «دانش» به میان می‏آید، انبوهی از گزاره‏های ریز و درشت به نظر می‏رسد که در مجموعه‏ای مدوّن با حروف الفبا بر صفحات کاغذ ثبت شده و برای فراگیری آن باید به محضر استاد رفت یا با مطالعه، مباحثه و تفکر به فضای آن وارد شد.

  در کنار این تلقی رایج، معنای دیگری از واژه «علم» در آثار اسلامی مشاهده می‏شود که با این تصوّر اوّلیه ناسازگار است و لوازمی برای آن بیان شده که در مواجهه نخست، ارتباط آن با مفهوم «دانش» روشن نیست. در این نوشته، کوشش شده تا معنای دیگر دانش، به‏گونه‏ای سهل و روان روشن و پرده استبعاد و استنکار از چهره آن برداشته شود.

  • تعداد رکورد ها : 13
  علم دیگر
   
  کتاب علم دیگر